MERCEDES BENZ C-Class Coupe (C205) 220d 6MT RWD (170 HP)
2016–
168
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |