MERCEDES BENZ C-Class Coupe (C205) 250d 9AT 4MATIC AWD (204 HP)
2016–
201
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |