MERCEDES BENZ C-Class Coupe (C205) 300 7AT RWD (245 HP)
2016–
241
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |