MERCEDES BENZ C-Class T-Modell (S205) C 180 6MT RWD (156 HP)
2014–2018
154
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |