MERCEDES BENZ C-Class T-Modell (S205) C 200 G-TRONIC 9AT RWD (198 HP)
2018–2021
195
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 195bhp |
| Power | 145.6kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |