MERCEDES BENZ C-Class T-Modell (S205) C 220 BlueTEC 7AT RWD (170 HP)
2014–2018
168
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |