MERCEDES BENZ C-Class T-Modell (S205) C 300 BlueTech HYBRID 7AT RWD (231 HP)
2014–2018
201
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |