MERCEDES BENZ C-Class T-Modell (S205) C 300d G-TRONIC 9AT RWD (245 HP)
2018–2021
242
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |