MERCEDES BENZ C-Class T-Modell (S205) C 350 e 7AT RWD (279 HP)
2014–2018
208
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
98
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 98mpg |
| Combined | 2.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |