MERCEDES BENZ C-Class T-Modell (S205) C 400 V6 4MATIC G-TRONIC 9AT AWD (333 HP)
2018–2021
328
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |