MERCEDES BENZ C-Class (W205) C 180d 6MT RWD (122 HP)
2018–2021
120
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |