MERCEDES BENZ C-Class (W205) C 200 9AT RWD (184 HP)
2018–2021
181
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |