MERCEDES BENZ C-Class (W205) C 400 4MATIC 9AT AWD (333 HP)
2018–2021
328
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |