MERCEDES BENZ C-Klasse Coupe AMG (C204) 6.2L V8 7AT RWD (487 HP)
2011–2016
480
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 480bhp |
| Power | 358kW |
| Torque | 599Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4707mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R 18 || 255/35 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |