MERCEDES BENZ C-Klasse Coupe (C204) C 180 6MT RWD (156 HP)
2011–2013
156
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R 16 89 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |