MERCEDES BENZ C-Klasse Coupe (C204) C 220 CDI 6MT RWD (170 HP)
2011–2013
168
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 91 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |