MERCEDES BENZ C-Klasse Coupe (C204) C 250 CDI 6MT RWD (204 HP)
2011–2013
201
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |