MERCEDES BENZ C-Klasse Sport Coupe (W203) 160 Kompressor 6MT RWD (122 HP)
2004–2007
121
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |