MERCEDES BENZ C-Klasse Sport Coupe (W203) 200 Kompressor 5AT RWD (163 HP)
2004–2007
161
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |