MERCEDES BENZ C-Klasse Sport Coupe (W203) 220 CDI 6MT RWD (150 HP)
2004–2007
148
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
38
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |