MERCEDES BENZ C-Klasse Sport Coupe (W203) 350 6MT RWD (272 HP)
2004–2007
268
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |