MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S202) 230 5MT RWD (150 HP)
1996–1997
148
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
27.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.1mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |