MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S202) 240 5AT RWD (170 HP)
1997–2000
168
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2398cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |