MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S202) 250 Turbodiesel 5AT RWD (150 HP)
1997–2000
148
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |