MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S202) 280 5AT RWD (197 HP)
1997–2000
194
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 140kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |