MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S204) 180 Kompressor 5AT RWD (156 HP)
2007–2011
154
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |