MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S204) 200 CDI 6MT RWD (136 HP)
2007–2011
134
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |