MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S204) 230 7AT RWD (204 HP)
2007–2011
201
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |