MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S204) 250 CDI 4MATIC 7AT AWD (204 HP)
2007–2011
201
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 0L/100km |
| Extra-Urban | 0L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |