MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (S204) 350 CDI 7AT RWD (224 HP)
2007–2011
221
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 164.7kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |