MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (W203) 180 Kompressor 6MT RWD (143 HP)
2004–2007
141
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.2kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4542mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |