MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (W203) 220 CDI 6MT RWD (150 HP)
2004–2007
148
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4542mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |