MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (W203) 240 4MATIC 5AT RWD (170 HP)
2004–2007
168
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4542mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |