MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (W203) 270 CDI 6MT RWD (170 HP)
2004–2007
168
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2685cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4542mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |