MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (W203) 320 6MT (218 HP)
2004–2007
215
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4542mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |