MERCEDES BENZ C-Klasse T-Modell (W203) 350 4MATIC 5AT RWD (272 HP)
2004–2007
268
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4542mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |