MERCEDES BENZ C-Klasse (W202) 180 5MT RWD (122 HP)
1997–2000
121
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |