MERCEDES BENZ C-Klasse (W202) 200 CDI 5AT RWD (102 HP)
1997–2000
101
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |