MERCEDES BENZ C-Klasse (W202) 220 Diesel 5MT RWD (95 HP)
1997–2000
94
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2155cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |