MERCEDES BENZ C-Klasse (W202) 230 5AT RWD (150 HP)
1997–2000
148
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1474kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |