MERCEDES BENZ C-Klasse (W202) 230 Kompressor 5AT RWD (190 HP)
1993–1997
187
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |