MERCEDES BENZ C-Klasse (W202) 240 5AT RWD (170 HP)
1997–2000
168
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2398cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |