MERCEDES BENZ C-Klasse (W202) 250 Diesel 4AT RWD (113 HP)
1993–1997
111
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |