MERCEDES BENZ C-Klasse (W203) 230 Kompressor 6MT RWD (192 HP)
2004–2007
189
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |