MERCEDES BENZ C-Klasse (W203) 230 V6 6MT RWD (204 HP)
2004–2007
201
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |