MERCEDES BENZ C-Klasse (W203) 240 V6 5AT RWD (170 HP)
2004–2007
168
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |