MERCEDES BENZ C-Klasse (W203) 320 V6 CDI 6MT RWD (224 HP)
2004–2007
221
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 415Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |