MERCEDES BENZ C-Klasse (W203) 350 V6 4MATIC 5AT RWD (272 HP)
2004–2007
268
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1427mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |