MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) 180 CDI BlueEFFICIENCY 7AT RWD (120 HP)
2011–2013
118
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |