MERCEDES BENZ C-Klasse (W204) 180 K BlueEFFICIENCY 5AT RWD (156 HP)
2007–2011
154
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |